Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Czytanie dzieciom - dlaczego warto to robić?
46.jpg

Czytanie bajek dzieciom — dlaczego jest tak ważne?

To, że czytanie najmłodszym pomaga im w rozwoju, wie doskonale każdy z nas. Ale co dokładnie mieści się pod tym stwierdzeniem? W tym artykule spróbuję pokazać, że czytanie jest inwestycją w przyszłość dzieci.

Jak czytać książki
Zadbaj o rozwój swojego dziecka już dziś!


Czytanie bajek co daje dzieciom?

1. Stymuluje rozwój mózgu.

Otaczanie mową od wczesnego dzieciństwa wpływa na jej utrwalanie. Im więcej styczności ze słowem, w tym przypadku — mówionym, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie więcej rozumieć.

2. Rozbudza ciekawość świata i ludzi.

Czytanie bajek maluchom to także świetny sposób na pokazanie im różnorodności. Dzieci są ważne, dlatego, że są przyszłością tego świata. Wspólne czytanie to świetny sposób na pierwszy kontakt dziecka z różnymi kulturami. Mały człowiek przyzwyczajony do obcowania z różnorodnością będzie na nią otwarty i nie będzie oceniał za odmienność.

3. Wzbogaca słownictwo.

Czytanie ma również wpływ na ilość słów, jakimi porozumiewa się dziecko. Niejednokrotnie w bajkach spotkać możemy postaci, czy miejsca bardzo kwieciście opisane. Historia przeczytana kilkanaście, czy kilkadziesiąt razy (co wcale nie jest rzadkością u maluchów), potrafi na trwałe zapisać się w mózgu dziecka. A wraz z nią słowa i ich znaczenia.

4. Poprawia koncentrację.

Aby zrozumieć bajkę, maluch musi skupić się, co poprawia jego koncentrację.

5. Stymuluje rozwój mowy i wyobraźni.

Maluch, zaciekawiony bajką, naturalnie chcieć będzie okazać fascynację i wyrażać ją w sposób werbalny.

6. Sprawia, że dzieci czują się ważne i kochane.

Czytając naszej pociesze, zaspokajamy jej potrzeby emocjonalne. Dziecko, które przekazaną ma stuprocentową uwagę opiekuna, nabywa pewności siebie i jest życzliwe.

7. Wykształca inteligencję emocjonalną.

W książkach dla malców kipi aż od postaci bajkowych, które ukazują dobry wzorzec zachowań. Stykanie się z takimi, a nie innymi przykładami postaw, sprawia, że dziecko na ich kanwie kształtuje swoją moralność.

8. Zaznajamia ze słowem pisanym, alfabetem.

Dziecko otaczające się od wczesnych lat słowem pisanym, szybciej pojmie znaczenie poszczególnych liter. Będzie tym samym prędzej gotowe do nauki czytania.

9. Wykształca przyszłego czytelnika.

Warto czytać dzieciom, również i dlatego, że kształtujemy w nich postawy i zachowania na przyszłość. Dziecko, które otoczone jest literaturą, naturalnie będzie po nią sięgać w życiu dorosłym.

Niemowlę i książka
Warto wykorzystać wrodzoną ciekawość świata i pokazywać dzieciom książki


Kiedy zacząć czytać dzieciom?

Zapewne słyszeliście, że im wcześniej zaczniemy czytać dziecku, tym lepiej. Oczywiście jest to prawdą. Ale rzeczywistość z niemowlakiem w domu może okazać się tak przytłaczająca i absorbująca, że zwyczajnie nam to nie wyjdzie. I nie ma co zadręczać się z tego powodu. Na wszystko przyjdzie czas.

Czytaj swojemu bobasowi wtedy, kiedy nadarzy się ku temu okazja. Kiedy Maluch jest wyspany i najedzony — wtedy będzie najłatwiej.

Jak czytać książki tak małym maluszkom? Pierwsze zetknięcia z książką, mogą okazać się dosłowną zabawą. Dziecko będzie przewracać strony i oglądać ilustracje w nich zawarte. Ty w tej stytuacji możesz kierować jego uwagę na poszczególne postaci, czy rzeczy i opisywać je. W ten sposób zaznajamiasz dziecko z książką i przygotowujesz do kolejnych etapów.

Czytanie dzieciom


Doskonałą pozycją książkową jest seria „Pucio”, która opowiada losy małego chłopca i jego rodziny. Poszczególne części odpowiadają poszczególnym etapom rozwoju u dzieci. Serią, od której dobrze zacząć, jeśli mamy w domu niemowlaka jest „Pucio uczy się mówić”.

Książka skupia się na samogłoskach i wyrazach dźwiękonaśladowczych. Bajka o Puciu i jego rodzinie idealna będzie, pod tym względem, dla około rocznych dzieci.

Pucio uczy się mówić
Kliknij, a przejdziesz do sklepu

Czytanie bajek nieco straszym maluchom

Kiedy pociecha powoli wchodzi w okres bycia przedszkolakiem, czytanie staje się dla niego coraz ciekawsze. Moment, w którym dziecko zaczyna przysłuchiwać się z uwagą czytanej treści, jest różne w poszczególnych przypadkach. Dla jednych dzieci może to być czas już przed drugimi urodzinami. Dla innych kilka miesięcy póżniej. Nie ma tutaj powodów do obaw.


Mama czyta córce książkę


Jeśli do tej pory nie udało Ci się wprowadzić tego sposobu spędzania czasu, to najwyższa pora! Zobaczysz, że czytanie bajek, to doskonały sposób, aby wzmocnić Waszą relację. Poświęcając swój czas na bycie tu i teraz z dzieckiem dajesz mu poczucie, że jest ważne. Dostarczasz mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa.

Dla tak małych dzieci nadal w bajkach ważne będą ilustracje. To one podtrzymują uważność dziecka i wspierają wyobraźnię. Niech nie zniechęcą Cię pojawiające się przerywniki, w postaci pytań dziecka. Maluch może pytać Cię o ilustracje, które go zaciekawiły. Może także pytać o przeczytany tekst. Po wyjaśnieniu nieścisłości powróć do czytania i ciesz się tą piękną chwilą.

Doskonałym wyborem dla dwu i trzy latków będą kolejne części „Pucia”. Dalsze losy tego bohatera okraszone są większą ilością tekstu. Ilustracje znajdujące się w książce nadal nie zawodzą i przyciągają wzrok małego słuchacza.

Pucio mówi pierwsze słowa
Kliknij, a przejdziesz do sklepu
Pucio i ćwiczenia z mówienia
Kliknij, a przejdziesz do sklepu.


Dlaczego warto czytać również i ze starszakami?

Kiedy dzieci chodzą już do szkoły i dochodzą im obowiązki szkolne, w tym czytywanie lektur, chęć do oddawania się lekturze może wygasnąć. Rodzice sami dobrze wiedzą, że obowiązek czytania nudnych utworów literackich, nie działa zachęcająco.

Dlatego warto czytać zwłaszcza w tym etapie razem z pociechą. Pokazujemy w ten sposób, że na tym etapie czytanie wcale nie robi się męczące. Może być ono bardzo ciekawe. Dostosowujemy wówczas pozycje książkowe do zainteresowań naszego dziecka i razem z nim czytamy. Umacniamy w ten sposób poczucie, że jest ono dla nas bardzo ważne. A czytanie jest dobre na każdy czas.

Warto czytać dzieciom

Wspólne czytanie to doskonały pomysł na spędzanie czasu. Ileż to razy znudzeni jesteśmy odgrywaniem ról pluszaków, układaniem klocków, czy puzzli. Czytanie bajki pod względem kreatywności nie wymaga od dorosłego człowieka zbytniej pomysłowości. Po prostu czytamy tekst i okraszamy go odpowiednią intonacją.

Czytanie dobre jest na każdy czas. Na dni pełne deszczu, na jesienne wieczory, czy po prostu jako forma odpoczynku. Pokazujmy więc naszym dzieciom wszechstronność, jaką daje ta forma spędzania czasu.

M.

  • Rozszerzanie diety

    Przydatne akcesoria

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl